Činnost Energetického Třebíčska v první polovině roku 2018

unnamed

V letošním roce Energetické Třebíčsko dosáhlo na kulaté pětileté výročí úspěšného fungování. V lednu pozval předseda Vítězslav Jonáš na zámek do Dukovan ministra průmyslu Tomáš Hünera na setkání se členy. Diskutovali o aktuálním stavu v procesu příprav výstavby nových jaderných zdrojů.

Zájem o členství projevily další firmy. Lze tedy říci, že se každý půl rok sdružení rozšiřuje. V únoru zasedal hospodářský výbor poslanecké sněmovny přímo v elektrárně. Jednání se zúčastnil také předseda Vítězslav Jonáš. Energetické Třebíčsko ve spolupráci s korejskou KHNP zorganizovalo pracovní misi do Jižní Koreje. Delegace z regionu navštívila vedení KHNP, jejich jaderné elektrárny a také úložiště radioaktivního odpadu. V březnu se Energetické Třebíčsko aktivně účastnilo semináře ve Vladislavi, kde starostové a odborníci řešili nutnost obchvatu. V dubnu přijal předseda Jonáš ve své kanceláři francouzského velvyslance, který s ním řešil jadernou energetiku v ČR a ve Francii. Poté došlo k dohodě s francouzskou firmou EDF k uspořádání kulatého stolu, termín je stanoven na prosinec 2018. Velké úsilí věnovalo Energetické Třebíčsko přípravě dubnové konference v Senátu s názvem Stav plnění Národního akčního plánu jaderné energetiky, rizika a příležitosti.

V květnu se sdružení společně se spolkem Regio 2020 pustilo do organizace cyklojízdy na podporu cyklostezky Třebíč–Dukovany. Předseda Jonáš se v červnu zúčastnil bratislavské konference ENEF. V červnu se konalo veřejné projednávání EIA k záměru výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech. Ani zde nemohli zástupci Energetického Třebíčska chybět. Svým vystoupením a aktivitou podpořili jednoznačně výstavbu.

Energetické Třebíčsko iniciovala také dobrovolnické korejské dny na Třebíčsku a stalo se koordinátorem aktivit. Korejská organizace KUCSS přivezla studenty, kteří pomáhali dva týdny v neziskovkách a také na sportovištích. Jejich pomoc byla též materiální a finanční.

Od jara Energetické Třebíčsko připravuje podzimní kulatý stůl s Rosatomem a připravuje se na prosincový kulatý stůl s EDF. Součástí práce jsou jednání na ministerstvu, s manažery ČEZ, se starosty a se SÚRAO. Energetické Třebíčsko monitoruje veškeré dění týkající se energetiky a připravuje stanoviska, vysvětluje a aktivně řeší vše, co se týká jaderné energetiky.

unnamed unnamed-3

unnamed-2 unnamed-5

unnamed-6