Starostové upozorňují na možné zpolitizování a nepřiměřenou medializaci stavu Jaderné elektrárny Dukovany

Náměšť n.Osl/Zbýšov – Na zasedání rady Energoregionu 2020 ve středu 9. prosince ve Zbýšově u Brna diskutovali starostové mimo jiné i o aktuální situaci ohledně Jaderné elektrárny Dukovany.  „Jsme silně nespokojeni s tím, jak se medializuje situace ohledně provozu Jaderné elektrárny Dukovany. Občané se na nás stále více obracejí s dotazy, co se vlastně v elektrárně děje.  Mají různé a rozdílné informace z médií. Obáváme se tak zneužívání médií, kdy může docházet k vyvolávání obav mezi občany,“ shrnul předseda Energoregionu Vladimír Měrka.

Současným stavem preventivních opatření souvisejících s kontrolami svárů tří bloku JE Dukovany se zabývá nejen rada sdružení obcí ENERGOREGION 2020, ale především Občansko bezpečnostní komise, která dostává všechny potřebné informace v předstihu.  Nejedná se o havarijní stav, ale o preventivní opatření, aby byl i nadále  provoz tohoto významného zdroje elektrické energie bezpečným.

Stále je nejasné, zda a kdy dostane první blok elektrárny licenci k provozu. Starostové upozorňují na to, že tento nejistý stav nepřispívá mezi občany k dlouhodobé podpoře jaderné energetiky. „Stále usilujeme o dlouhodobý provoz a o výstavbu nového bloku, který by navázal na stávající čtyři bloky. Chceme mít v regionu nový jaderný blok, který nahradí stávající “ říká Měrka a dodává, že současný stav přivádí starosty k otázce, zda nedochází k záměrnému konci jaderné energetiky v České republice.