Tisková zpráva: Společnost ATMEA přiveze do Třebíče model reaktoru

Třebíč/Francie/Japonsko – V úterý 12. prosince představí další potenciální dodavatel výstavby 5. bloku JE Dukovany svůj projekt. Kulatého stolu, který pořádá Energetické Třebíčsko, se zúčastní společnost ATMEA.  Ta je společným podnikem francouzské Arevy a japonské Mitshubishi Heavy Industries. Spojily síly a vyvinuly tlakovodní reaktor třetí generace s názvem ATMEA 1. Účastníci kulatého stolu, který začíná ve 13 hod v hotelu Atom v Třebíči, ho uvidí na vlastní oči. Tedy jeho model.

„Ve vývoji reaktoru jsme zúročili čtyřicet let světových zkušeností s tlakovodními reaktory obou společností, které navrhly a postavily sto třicet reaktorů. Reaktor splňuje bezpečnostní předpisy v USA a nově také přísné předpisy jaderné bezpečnosti ve Francii a Kanadě. Je v předvýběru projektů pro Turecko a je zvažován pro nově navrhované elektrárny v Brazílii, Malajsii a České republice,“ popisuje Benoit Blassel prezident a generálního ředitele ATMEA.

Společnost ATMEA garantuje hladké uskutečnění projektu a vysokou spolehlivost provozu a údržby. Hotový standardní projekt reaktoru je snadno upravitelný na místní podmínky. ATMEA chce při výstavbě používat globální dodavatelské řetězce AREVY a Mitshubishi Heavy Industries a také zdůrazňuje příležitost pro český průmysl.

ATMEA představí spolupráci s regionem. Přijede i primátor francouzského města Flamanville

Na kulatý stůl se společností ATMEA jsou pozvání zástupci samospráv ze širokého regionu a také regionální firmy. „Pro nás je zásadní, aby nám ATMEA představila svůj projekt a také představu spolupráce s regionem a zapojení českého průmyslu do výstavby. Vzájemně si vyměníme zkušenosti, představy a také požadavky,“ sdělil předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš.

O regionální spolupráci bude v Třebíči hovořit Antoine Verdier, ředitel pro obchodní rozvoj, reaktor představí technický ředitel Takashi Kanagawa. Kulatého stolu se zúčastní také generální ředitel AMTEA Benoit Blassel.  Benoit Blassel považuje za důležité komunikovat právě s lidmi v regionu, kteří žijí v blízkosti Jaderné elektrárny Dukovany. Právě pro lepší názornost a vysvětlení přivezou do Třebíče model reaktoru a budou připraveni odpovídat na dotazy publika.

Eva Fruhwirtová


atmea

Energetické Třebíčsko, Okresní hospodářská komora Třebíč a OBK při JE Dukovany
pořádají 12. prosince 2017 kulatý stůl na téma

Dodavatelské zajištění výstavby 5. bloku v Dukovanech ve spolupráci se společností ATMEA

Kde: hotel Atom, Třebíč
Začátek: 13 hod

Zástupci ATMEA budou hovořit anglicky. Tlumočení zajištěno.

Moderátor Eva Fruhwirtová

Program:

12.30—13.00   registrace

13.00—13.15  Úvodní slovo – Vítězslav Jonáš / předseda Energetické Třebíčsko

Úvodní slova hostů

13.15—13.45   Představení společnost ATMEA, společný podnik mezi Francií a Japonskem / Benoit Blassel,

prezident a generální ředitel

13.55—14.25   Reaktor ATMEA1, bezpečný, osvědčený a výkonný / Takashi Kanagawa, technický ředitel

14.30—14.45   Coffee break

14.45—15.15   Lokalizace a regionální spolupráce / Antoine Verdier, ředitel pro obchodní rozvoj

15.15—15.45   Patrick Fauchon, primátor města Flamanville

(kousek od města se nachází jaderná elektrárna Flamanville)

15.45—16.15  Současný stav v procesu přípravy nových jaderných bloků v České republice / Ján Štuller, vládní

zmocněnec pro jadernou energetiku

16.15—16.45  diskuze, otázky, komentáře

16.45               občerstvení formou rautu